Upgrade do wersji 3.2 i 7.2
Zmiany wspólne dla programów CAD Decor PRO, CAD Decor i CAD Kuchnie
DOKUMENTACJA TECHNICZNA
- Dodano nową funkcję dla stron „Płytki” oraz „Szafki”: autogeneracja kładów oraz granica rysunku, którą można dowolnie przesuwać.
- Nowa funkcja dla stron „Rysunek techniczny”, „Płytki” i „Szafki” – regulowanie zakresu generacji kładów oraz ich zasięgu przy użyciu granic rysunku. Kłady są generowane jedynie dla pomieszczeń i ścian, zawartych w obszarze roboczym.
- Udostępniono funkcję dla wszystkich rzutów: możliwość wstawiania symbolu początku płytek, dotychczas dostępnego jedynie dla strony „Płytki”.
- Dodano funkcję dla wszystkich stron: wyświetlanie siatki, do której można dociągać elementy, np. tabele, kłady, pola tekstowe itd. Usunięto usterkę, powodującą zawieszenie programu podczas generacji kładów na stronie „Rysunek techniczny” po przesunięciu granic rysunku.
- Usunięto usterkę, powodującą zawieszenie programu podczas generacji kładów na stronie „Rysunek techniczny” po przesunięciu granic rysunku.
- Dostosowano program do wyświetlania legendy dla płytek, które naniesiono na podłogę samodzielnie utworzoną z elementów dowolnych.
- Wprowadzono korektę wyliczania miejsca dostępnego na kładach przy określaniu, czy obracany obiekt zmieści się na kartce.
- Udoskonalono aktualizowanie znaczników po usunięciu obszarów podłogi w dokumentacji oraz aktualizowanie strony „Podłoga” pod kątem zmian dokonanych w projekcie.
- Zapewniono zapamiętywanie ustawień linii pomocniczych wymiarów, np. ich widoczności.
- Umożliwiono cofanie i przywracanie wypełnienia obiektów teksturą.
- Zapewniono prawidłowe podczytywanie obrazków z przezroczystością.
- Zagwarantowano każdorazową aktualizację legend płytek po zmianie widoczności obiektu, pokrytego płytkami, zarówno na stronie „Płytki”, jak i na rysunku zbiorczym, jeśli dana strona z płytkami występuje.
- Zapewniono możliwość uniknięcia ucinania tekstu w tabeli w sytuacji, gdy jest to ciąg liter bez spacji.
- Zadbano o prawidłową generację rzutów blatów po dodaniu lub usunięciu szafek z blatami po uprzednim wygenerowaniu dokumentacji.
- Zabezpieczono program przez zmianą położenia legendy symboli po zapisaniu i ponownym wczytaniu dokumentacji.
- Skorygowano wskazywanie punktu kończącego dla szybkiej linii wymiarowej po przybliżeniu widoku, w wyniku którego przestał być widoczny punkt początkowy.
- Zagwarantowano edycję nazw pól podpisu w tabelkach na kładach.
- Poprawiono wyświetlanie na kładach okien i drzwi, które na rysunku technicznym zamieniono na symbole.
- Zabezpieczono program przed utratą możliwości zamiany symbolu na obiekt po skopiowaniu strony.
- Zadbano o to, by po usunięciu okien i/lub drzwi w środowisku CAD znikały również ich symbole w zapisanej wcześniej i ponownie wczytanej dokumentacji.
- Uregulowano wyświetlanie i ukrywanie obiektów wnętrzarskich, szafek i blatów w sytuacji, gdy po zapisaniu dokumentacji do projektu zostanie wstawiony nowy obiekt.
- Poprawiono numerację kładów, wygenerowanych na stronach z trzycyfrowymi numerami.
- Zabezpieczono program przed błędami, pojawiającymi się podczas zaznaczania obiektów na stronie z płytkami lub dodawaniu nowej strony „Płytki” przez dwukrotne kliknięcie w oknie „Dodaj nową stronę”.
- Zablokowano zmiany wielkości dla tabel w przypadku otwarcia dokumentacji na ekranie o innej rozdzielczości.
- Zadbano o to, by przy zmianie kąta obrotu rzutu literowe oznaczenia kładów obracały się razem z pozostałymi elementami rysunku, a nie dopiero po poruszeniu kursorem.
- Poprawiono aktualizowanie właściwości płytek i wyświetlanie legend na stronie z płytkami.
- Dodano uwzględnianie przez szybką linię wymiarową okien w skosach oraz elementów dodatkowych ścian (otworów, wnęk i występów) na kładach.
- Zastosowano mechanizm ograniczający wielkość plików PDF, wygenerowanych z dokumentacji, w której umieszczono duże zdjęcia.
- Udoskonalono odświeżanie legend przyłączy na rysunku zbiorczym po wprowadzeniu zmian w opisach na stronach bazowych.
- Poprawiono wyświetlanie podłogi i sufitu na kładach generowanych na ścianach południowych metodą „z dwóch punktów”.
- Skorygowano wyświetlanie okna zapisu szablonu tabelki po wycentrowaniu widoku strony.
- Uregulowano działanie przesuwania granic rysunku.
- Dodano autozapis miniatur z podglądami pomieszczenia dla wygenerowanych kładów.
- Zmieniono sposób zapisywania obrazów w pamięci projektu, by zapewnić poprawne wczytywanie zdjęć do dokumentacji.
- W ostrzeżeniu dotyczącym usuwania stron, dla których wygenerowano kłady, dodano informację o wszystkich stronach, które znikną z dokumentacji, jeśli wybrana strona zostanie usunięta.
- Naprawiono generowanie obrysów ścian w odpowiednim położeniu.
- Skorygowano obracanie obiektów przy włączonej funkcji „Ruch prostopadły” – obracanie o wielokrotność 90o zachodzi w odniesieniu do pozycji pierwotnej, a nie ustawienia obiektu w momencie wybrania opcji „Ruch prostopadły”.
- Zapewniono prawidłowe wczytywanie dokumentacji projektów, utworzonych w wersjach 3.1.1/7.1.1, w wersjach 3.2.0/7.2.0.
- Poprawiono wyświetlanie przyłączy, wstawionych z poziomu okna edycji elementów ścian, na rzutach, przekrojach i kładach w dokumentacji.
- Umożliwiono poprawne aktualizowanie legend dla strony „Podłoga” po zmianie kolorów obszarów i dodaniu kolejnych stron tego typu.
- Ujednolicono sposób wyświetlania opisów wymiarów, by zawsze pojawiały się po tej samej stronie linii wymiarowych.
- Uregulowano działanie funkcji w panelu „Właściwości elementów”, by nie pozostawały aktywne po anulowaniu wstawiania przekroju, linii, okręgu, prostokąta, znacznika poziomu, tekstu, odnośnika lub obrazka na stronie „Rysunek techniczny”.
- Poprawiono dociąganie legend do miarki tak, by dociągał się lewy górny narożnik a nie punkt centralny.
- Ujednoznaczniono komunikat, wyświetlany przy próbie utworzenia nowej dokumentacji w sytuacji, gdy w danym projekcie dokumentacja została już wcześniej utworzona.
- Ujednolicono wyświetlanie linii przy oznaczeniu kładu, które odsunięto od ściany w dokumentacji i w wynikowym pliku PDF.
- Zabezpieczono program przed resetowaniem wielkości czcionki wymiarów po zmianie położenia wymiaru.
- Naprawiono błąd, który przyczynił się do wolnego działania dokumentacji.
- Zabezpieczono program przed powstawaniem niewidocznych stron po wczytaniu dokumentacji oraz występowaniem nieoczekiwanego błędu.
EDYTOR ŚCIAN
- Wyregulowano wyświetlanie podglądów obiektów zaznaczonych przez użytkownika w oknie edycji elementów ścian.
- Skorygowano wyświetlanie komunikatu ostrzegającego o błędnie wyrysowanej ścieżce dla ścian, by pokazywał się w całości.
- Wprowadzono korektę wstawiania do projektu pierwszych drzwi z listy w oknie edycji elementów ścian.
- Usunięto zdublowane menu centrowania elementu ściany, wstawionego do projektu, pojawiające się podczas jego edycji.
- Zabezpieczono edytor ścian przed występowaniem błędu przy usuwaniu wartości w oknie „Zmiana parametrów ścian” klawiszem Backspace.
- Poprawiono działanie funkcji wstawiania skosów w zakresie aktualizowania ich parametrów.
- Wyłączono zapamiętywanie samoczynnych zmian szerokości i wysokości obiektów wstawianych w ścianach (np. układów okien), które występowały w sytuacji, gdy obiekt miał większe wymiary, niż ściana. W ten sposób jeśli ten sam obiekt zostanie umieszczony w innej ścianie, nie będzie przeskalowany.
ELEMENTY DOWOLNE
- Zapewniono prawidłowe układanie tekstury na spodniej płaszczyźnie cokołów, by nie obracała się o 90 stopni.
KONWERTER 3D
- Skorygowano działanie skalowania modeli po zmianie nazwy zestawu, do którego należą.
- Uregulowano działanie opcji pobierania nazwy typu oraz nazwy zestawu, do którego należy model, z nazwy katalogu, z którego został załadowany plik do konwersji.
- Zapewniono obsługę znaków diakrytycznych w nazwach plików podczas konwersji modeli w formacie DAE za pośrednictwem bibliotek Assimp.
- Drobna poprawka leksykalna w komunikacie ostrzegającej o dużej liczbie powierzchni danego modelu.
- Zabezpieczono program przed znikaniem podglądu projektu po konwersji modelu i wyjściu z konwertera.
- Poprawiono błąd, który powodował różnice podczas konwersji modelu na różnych stanowiskach.
MANAGER PROJEKTÓW
- Wyeliminowano nieprawidłowy monit dotyczący wygaśnięcia ważności klucza zabezpieczającego.
- Poprawiono wyświetlanie komunikatu o nieprawidłowej nazwie projektu w oknie tworzenia nowego projektu, który pojawia się w sytuacji użycia w nazwie znaków specjalnych.
- Usunięto niefunkcjonalne przyciski „Wszystkie projekty” i „Ostatnie projekty” z menu widoku (przestały być potrzebne w momencie zniesienia limitu 2000 projektów, które mogły być obecne na liście).
- Zabezpieczono program przed znikaniem katalogów z listy projektów po zmianie ich nazwy w oknie „Opcje” po ponownym uruchomieniu tegoż okna.
- Skorygowano działanie strzałek do przesuwania katalogów roboczych w oknie „Opcje”, służących do zmiany kolejności wyświetlania katalogów z projektami w widoku grupowym.
- W oknie managera projektów ukryto kolumnę z datą ostatniego dostępu (można ją przywrócić w menu pod prawym przyciskiem myszy).
WIZUALIZACJA
- Udostępniono nową bazę materiałów (czyli tekstur wraz z właściwościami) do wykorzystania w projektach.
- Uporządkowano drzewo baz materiałów i tekstur – zostało podzielone na katalogi: „Materiały standardowe”, „Tekstury standardowe” i „Tekstury użytkownika” (a w programach z modułem Render PRO także „Materiały użytkownika” do przechowywania własnoręcznie zapisanych materiałów).
- Nowy sposób sortowania podglądów materiałów i tekstur – po nazwie (jak do tej pory) lub po kolorze (nowy sposób, nieco bardziej czasochłonny w fazie wyświetlania podglądów, lecz wygodniejszy dla użytkownika – pozwala prędzej wyszukać żądany odcień).
- Wprowadzono zapamiętywanie ostatnio używanej kategorii materiałów lub tekstur po ponownym uruchomieniu programu.
- Wprowadzono korektę edycji nazw widoków, zapisanych w zakładce „Ustawienia sceny” w prawym menu, a także nazw grup świateł w zakładce „Światła” w lewym menu.
- Umożliwiono cofanie i ponawianie grupowania elementów i ścian w wizualizacji.
- Zmieniono obsługę obiektów po rozbiciu, by ich elementy składowe były widoczne w wizualizacji.
- Zabezpieczono program przed błędem, który występował po anulowaniu drukowania aktualnego widoku do pliku PDF.
- Umożliwiono usunięcie z projektu modeli, które wstawiono przy użyciu Konwertera 3D, a następnie postanowiono poddać ponownej konwersji lub zmianie parametrów (np. skali, punktu wstawienia), ponieważ po modyfikacji ich podglądy w projekcie mogą być niezgodne ze zmienioną geometrią, wskutek czego mogły m.in. wyświetlać się w innym położeniu w środowisku CAD i w wizualizacji.
- Skorygowano działanie zaznaczania elementów w sytuacji, gdy kamera znajduje się na zewnątrz pomieszczenia.
- Zablokowano pojawianie się błędu podczas definiowania układów w sytuacji, gdy druga oś układu zostanie nieprawidłowo zdefiniowała.
- Poprawiono działanie funkcji dopasowywania tekstury do rozmiaru obiektu.
- Wprowadzono poprawkę dzięki której halogeny usunięte z projektu w żadnych okolicznościach nie będą pojawiały się na liście świateł.
- Poprawiono wyświetlanie w wizualizacji modeli, które zostały wstawione do projektu przy użyciu opcji zapisania i wczytania pomieszczenia.
- Poprawiono działanie otwierania drzewka tekstur (w lewym menu) po kliknięciu linka do użytej w projekcie tekstury użytkownika (pod podglądem tekstury w prawym menu).
- Umożliwiono wyłączanie widoczności i/lub świecenia grupy emiterów z poziomu listy świateł (do tej pory możliwe to było jedynie przy użyciu funkcji z prawego menu).
- Skorygowano działanie przybliżania i oddalania obrazu przy użyciu kółka myszy (scrolla).
- Wprowadzono korektę wyświetlania pantografów szaf wnękowych w wizualizacji, by pojawiały się w takim samym położeniu, jak w Module Sza Wnękowych i środowisku CAD.
WSTAWIANIE ELEMENTÓW WNĘTRZARSKICH
- Wyszukiwanie elementów w bazie po nazwie poszerzono o typ standardowy.
- Wyeliminowano przebijanie podglądów elementów wnętrzarskich i kuchennych na oknach systemu Windows.
- Wprowadzono poprawkę wyświetlania miniatur obiektów w przypadku przełączania się między oknem elementów wnętrzarskich i elementów kuchennych.
- Poprawiono wyświetlanie podświetlenia dla elementów edytowanych w oknie elementów wnętrzarskich.
- Zabezpieczono prawidłowe wskazywanie edytowanego modelu z bazy użytkownika w sytuacji, gdy w nazwie typu, do którego model należy, na końcu znajduje się spacja.
- Zabezpieczono program przed rozgrupowywaniem zgrupowanych obiektów w sytuacji, gdy obiekty zostają wymienione na inne.
- Poprawiono działanie przesuwania obiektów i ich odbić lustrzanych.
- Dostosowano program do wstawiania elementów wnętrzarskich metodą „przy ścianie” po obu stronach ścian działowych.
Zmiany dla programów CAD Decor PRO i CAD Kuchnie
BLATY
- Poprawiono generowania blatów metodą „Dwie szafki” w przypadku, gdy jedna z szafek była szafką kończącą.
- Wprowadzono poprawkę wycinania otworów w podestach.
EDYTOR SZAFEK BAZY KUCHENNEJ
- Zmieniono zasadę modyfikacji szafek: jeśli w bazie dana szafka występuje w wariancie prawym i lewym, po zmianie nazwy jednej z nich, automatycznej zmianie ulega nazwa drugiej, jednak pozostałe parametry pozostają niezmienione (inaczej, niż do tej pory).
- Naprawiono działanie opcji przywracania domyślnych rozmiarów szafek w zakładce „Opcje globalnej zmiany”.
EDYTOR SZAFEK KUCHENNYCH UŻYTKOWNIKA
- Dodano zapamiętywanie własnoręcznie dodanej grupy szafek po ponownym uruchomieniu edytora.
LISTWY
- Przywrócono uwzględnianie listew cokołowych w wycenie.
- Skorygowano wyświetlanie kolorów listew.
WYCENA
- Poprawiono aktualizację wyceny szafek kuchennych pod kątem uwzględniania cokołów bocznych i tylnych.
Zmiany dla CAD Decor PRO oraz CAD Decor i CAD Kuchnie z modułem Render PRO
WIZUALIZACJA
- Zmieniono interfejs zakładki „Właściwości materiału” w prawym menu – dodano aktualizowany w czasie rzeczywistym podgląd materiału.
- Nowa funkcja: tworzenie własnych materiałów w oparciu o przykładowe szablony, udostępnione w bazie standardowych materiałów, przy użyciu ikony „Zapis materiału do bazy użytkownika” w prawym menu.
RENDER
- Umożliwiono wyświetlanie rezultatów obliczeń algorytmu Path tracing na drugim monitorze (przy włączonym wyświetlaniu na dwóch monitorach i wywołaniu pełnoekranowego podglądu rendera, domyślnie pojawi się on na drugim ekranie).
Zmiany dla programów CAD Decor PRO i CAD Decor, a także CAD Kuchnie z modułem Projektowania Płytek Ceramicznych z Edytorem
EDYTOR BAZ PŁYTEK
- Przywrócono działanie funkcji tworzenia kopii fugi w oknie edycji fug.
- Wprowadzono zabezpieczenie przed błędami, pojawiającymi się przy okazji usuwania pozycji w edytorze fug.
- Wprowadzono Usunięto błąd występujący podczas dodawania nazwy nowej pozycji w edytorze fug.
- Naprawiono opcję jednoczesnej zmiany ceny dla kilku płytek.
- Zabezpieczono program przed uszkadzaniem baz płytek, które następowało w wyniku zmiany cen płytek, kolekcji lub typów kolekcji lub nazw płytek.
- Uregulowano działania zmiany cen dla pojedynczych płytek, kolekcji, typów kolekcji oraz całych baz.
WIZUALIZACJA
- Zapewniono zapamiętywanie wybranej fugi na skopiowanych obszarach płytek.
- Uregulowano wyłączanie funkcji mierzenia odległości w zakładce „Dokumentacja” dolnego menu płytek po zmianie sposobu wyświetlania płytek (np. tylko przyciętych lub tylko całych).
- Wprowadzono zapamiętywanie losowego ułożenia płytek po ponownym otwarciu projektu.
Zmienione pliki:
agd.dll 3.2.0.1 2020-12-15
baseedit.dll 3.2.0.2 2020-12-15
blaty.dll 3.2.0.2 2020-12-15
CADDecor.exe 2021-01-07
CADDecorPro.exe2021-01-07
CADKuchnie.exe2021-01-07
dodatki.dll 3.2.0.8 2020-12-15
Editor.exe 3.2.0.1 2020-12-15
kafle.dll 3.2.0.140 2021-01-21
konwerter3d.dll 3.2.0.6 2020-12-11
listwy.dll 3.2.0.3 2020-12-15
Manager.dll 7.2.0.8 2020-12-15
podesty2.dll 3.2.0.2 2020-12-15
szafki_nowe.dll 3.2.0.2 2020-12-15
ukrywacz.dll 3.2.0.1 2020-12-22
Walls_dll.dll 3.2.0.3 2020-12-15
walls2.dll 3.2.0.8 2020-12-15
wycena.dll 7.2.0.3 2020-12-15
PlytkiEdytorBazy.exe 3.2.0.6 2020-12-16
translation.xgz 2021-01-05
Render.Pro.dll 2020-10-15
scena.bin 2020-09-24
baza Tikkurila
baza Materiały Standard
*zmiany publikowane są w przeciągu 48 h.